تبلیغات
•–– - بزرگترین پایـــگاه فیلم و موزیک - ––•

•–– - بزرگترین پایـــگاه فیلم و موزیک - ––•

  • خوش آمدید
عضویت ...
 

پرطرفدارترین رشته‌های کنکور اعلام شد

 

سرورالدین گفت: این در حالی است که در سایر رشته‌های کنکور تخصیص ظرفیت پس از کسر سهمیه ۴۰ درصد رزمندگان به صورت ۸۰ درصد بومی و ۲۰ درصد آزاد انجام می‌‌شود و در صورتی که ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان تکمیل نشود، باقیمانده ظرفیت به داوطلبان بومی اختصاص می‌یابد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام لیست رشته‌های پرطرفدار کنکور در رشته‌های علوم پزشکی، علوم ریاضی و علوم انسانی در سال‌های اخیر گفت: نحوه پذیرش دانشجو در این رشته‌ها به صورت ۶۰ درصد بومی و ۴۰ درصد آزاد خواهد بود.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با مهر افزود: پرطرفدارترین رشته‌های کنکور طی سال‌های اخیر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی شامل رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری و مهندسی صنایع می‌شود.

وی اظهار کرد: در گروه آزمایشی علوم تجربی نیز شامل پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی و در گروه آزمایشی علوم انسانی شامل حقوق، روان‌شناسی و حسابداری می‌شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان این‌که این رشته‌ها هر سال پرطرفدارترین رشته‌های کنکور هستند، گفت: در این رشته‌ها پذیرش پس از کسر سهمیه ۴۰ درصد رزمندگان به صورت ۶۰‌درصد بومی و ۴۰ درصد آزاد صورت می‌‌گیرد.

وی افزود: در صورت عدم تکمیل ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان، باقیمانده ظرفیت به صورت ۵۰ درصد بومی و ۵۰ درصد آزاد به داوطلبان اختصاص می‌یابد.

سرورالدین گفت: این در حالی است که در سایر رشته‌های کنکور تخصیص ظرفیت پس از کسر سهمیه ۴۰ درصد رزمندگان به صورت ۸۰ درصد بومی و ۲۰ درصد آزاد انجام می‌‌شود و در صورتی که ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان تکمیل نشود، باقیمانده ظرفیت به داوطلبان بومی اختصاص می‌یابد.

بومی‌پذیری در ۹ رشته علوم پزشکی کنکور ۸۹

همچنین آخرین تغییرات بومی‌گزینی در رشته‌های علوم پزشکی اعلام شد که براساس آن در ۹ رشته علوم پزشکی کنکور ۸۹ پذیرش به صورت بومی انجام می‌گیرد.

براساس آخرین تغییرات بومی گزینی در وزارت بهداشت در ۹ رشته علوم پزشکی پرستاری، مامایی، اتاق عمل، هوشبری، بهداشت محیط، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری‌ها، فوریت‌های پزشکی و علوم آزمایشگاهی پذیرش بومی است.

دلیل انتخاب این رشته‌ها برای پذیرش بومی وجود تمامی این رشته‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است، سقف پذیرش در رشته‌هایی که به صورت بومی پذیرش دارند. نسبت به کنکور ۸۸ تغییری نداشته است.

براساس مصوبه بومی‌گزینی در این رشته‌ها، ۶۰ درصد ظرفیت به صورت بومی پذیرش دارند و در سایر رشته‌های علوم پزشکی پذیرش به صورت منطقه‌ای یا کشوری صورت می‌گیرد.

کارنامه نهایی کنکور، نیمه دوم مهر ماه منتشر می‌شود

معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور نیز گفت: کارنامه نهایی آزمون سراسری نیمه دوم مهر ماه ۱۳۸۹ منتشر می‌شود.

حسین توکلی افزود: اعلام اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های نیمه متمرکز کنکور سراسری نیز دهه اول مهر ماه روی سایت سازمان سنجش به نشانی ‌www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.

معاون اجرایی سازمان سنجش گفت: در صورت درخواست دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تکمیل ظرفیت برای برخی از رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۸۹ نیمه دوم مهر ماه اعلام می‌شود.

جزئیات ظرفیت رشته‌های پزشکی در کنکور

وزارت بهداشت ظرفیت‌های گروه پزشکی در کنکور سراسری سال ۸۹ را اعلام کرد که براساس آن ۳ رشته دکتری حرفه‌ای پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در مجموع ۵‌/‌۱۴ درصد رشد داشته‌اند.

ظرفیت رشته پزشکی ۷‌/‌۱۶ درصد، رشته دندانپزشکی ۱۲ درصد و رشته داروسازی ۵‌/‌۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

ظرفیت پذیرش واقعی درباره رشته پزشکی که به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده ۷‌/‌۱۶ درصد است که این میزان در ۱۰ سال گذشته بالاترین میزان افزایش در ظرفیت پزشکی بوده است. بر این اساس ۳ هزار و ۵۰۷ نفر در رشته پزشکی در کنکور ۸۹ پذیرش می‌شوند.

همچنین ۴۳۶ نفر ظرفیت برای پذیرش رشته پزشکی در واحدهای بین‌الملل در نظر گرفته شده است و افرادی که مجاز به انتخاب رشته هستند نیز امکان انتخاب آن رشته‌ها را دارند.

ظرفیت رشته‌ها در گروه علوم تجربی در کنکور ۸۹ در مجموع دوره‌های روزانه، استان‌های محروم، مراکز تربیت معلم، شبانه، نیمه حضوری، پیام نور، موسسات غیرانتفاعی، مجازی و بین‌الملل ۱۱۶ هزار و ۱۱۲ نفر است که ۳۴ هزار نفر در دوره‌های روزانه، ۶ هزار و ۱۱۹ نفر در دوره شبانه و ۹۹۵ نفر در واحدهای بین‌الملل پذیرفته می‌شوند.

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری یک روز تمدید شد و امروز هم ادامه دارد.

انتخاب رشته مجازین آزمون سراسری سال ۸۹ تا امروز از طریق پایگاه الکترونیکی سازمان به نشانی www.sanjesh.org ادامه دارد.

بر این اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی تا فردا در باجه مرکزی پست شهرستان‌ها و در شهرستان‌های بزرگ در مناطق پستی شهرستان‌های ذی‌ربط توزیع می‌شود و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته تحصیلی شده‌اند در صورت تمایل به دریافت دفترچه می‌توانند با مراجعه به مراکز پستی با پرداخت ۶‌هزار ریال در مهلت مذکور به عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته به شرکت پست نسبت به دریافت آن اقدام کنند. داوطلب پس از انتخاب رشته نهایی یک رسید ۱۵ حرفی دریافت می‌کند که این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می‌شود و تا زمانی که این رسید به داوطلب ارائه نشده،‌ انتخاب رشته پایان نیافته است.

مجازین باید توجه داشته باشند که فقط امکان انجام یک بار انتخاب رشته را دارند و در صورت انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ حرفی به هیچ عنوان اجازه تصحیح یا انتخاب رشته مجدد وجود ندارد، بلکه فقط می‌توانند یک یا چند رشته را حذف کنند.

گفتنی است از میان یک میلیون و ۳۰۰ هزار داوطلب کنکور سراسری امسال، ۹۸۴ هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.منبع:
http://jadidtarinhayeroz.mihanblog.com

 

ادامه مطلب پرطرفدارترین رشته‌های کنکور اعلام شد
Related Posts with Thumbnails